Konsultacje

Najlepsi zawodowcy pracują u nas w CKZiU!!!

Wycieczka do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

Konkurs konwersacyjny z języka angielskiego – Angielska ruletka

8 Marca Dzień Kobiet

Dni Otwarte CKZiU

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

„Asystent ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – pilotaż”

Ogólnopolski Konkurs „Literacka Zimówka”

Zawody w piłce koszykowej chłopców

Absolwent z wizytą w szkole

Konkurs – „Metamorfoza – stylizacja o wielu twarzach”

Wyjście do kina klasy II TINF

Konkurs wiedzy o polskich naukowcach

Walentynki

AKTUALNOŚCI

Wycieczka do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

10.03.2023

W dniu 07 marca 2023 uczniowie klasy I technik informatyk wybrali się wraz z opiekunami do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.
Jednym z głównych zadań, stawianych przed muzeum, jest zachowanie dla przyszłych pokoleń jak największego fragmentu historii informatyki polskiej. Projektowanych i budowanych komputerów tych wielkogabarytowych i tych całkiem niedużych. Dobrym przykładem takiej aktywności jest ponowne uruchomienie komputera ODRA 1305, czy odtworzenie pierwszej polskiej gry z 1962, uruchamianej na tym sprzęcie. Dziś muzeum ma w swoich zbiorach skatalogowanych ok. 5000 urządzeń, z czego 300 można zobaczyć, a ok. 50 jest sprawnych, działających.

Na początku młodzież uczestniczyła w wykładzie „Gra wideo – program komputerowy; historia gier wideo – kontekst technologiczny”. Następnie uczniowie mogli zobaczyć ekspozycje począwszy od wielkogabarytowych maszyn liczących z lat 70-tych, po komputery i konsole z lat 80-tych i 90-tych oraz poznać tajniki funkcjonowania jak i procesy wytwarzania tych urządzeń. Młodzi ludzie mogli „dotknąć” bitów i bajtów, oraz przekonać się że smartfon, a właściwie jego procesor kiedyś był olbrzymią szafą, do transportu której potrzebnych było kilku ludzi i samochód dostawczy i za nic nie dał się schować w kieszeni. Młodzież mogła zobaczyć komputery Commodore C64, Atari XL, Amiga, komputer ODRA JC1305, komputery biurkowe, unikaty polskiej produkcji, elementy telekomunikacji, historyczne nośniki pamięci: dyskietki 8-calowe, 5¼-cala, 3 ½ -cala, 8 bitowe komputery.

Po zwiedzeniu i zobaczeniu wszystkich eksponatów, uczniowie indywidualnie mogli popracować na włączonych komputerach, poczuć klimat gier z tamtych czasów: spróbować pokonać np. Donkey Kong’a, zagrać w Dooma, Pacmana, Super Mario, czy też historyczną grę Pong (gra komputerowa będąca symulacją tenisa stołowego przy użyciu grafiki dwuwymiarowej). Młodzież mogła również zagrać na automatach i sprawdzić czym bawili się ich rodzice w tamtych „zamierzchłych” czasach.

Dla młodzieży była to wspaniała, ciekawa lekcja historii o komputerach.

Zobacz wszystkie

NASI PARTNERZY

CKZIU BĘDZIN

Tel: (32) 267 – 77 – 58
Email: sekretariat@ckziu-bedzin.pl

ul. 11 Listopada 3
Będzin 42 – 500

 

SEKRETARIAT

Czyny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 15.30

(sprawy uczniowskie od godziny 9:00)

 

© CKZIU 2020Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt & Realizacja Strony internetowe Sosnowiec
Skip to content