CKZiU w programie Polska Stolica Recyklingu

CKZiU w programie POLSKA STOLICA RECYKLINGU

Konkurs Kolęd i Pastorałek

„Bombka z Memmingen”

„Mikołajkowo – Naukowy Zawrót Głowy”- XI edycja

Życzenia Świąteczne

Gala „Biała Wstążka”

43. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE

Nasi uczniowie wzięli udział w pierwszym OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU LOGISTYCZNYM!

Święto nauki! 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice!

Indywidualne spotkania z nauczycielami

Wielki sukces naszej szkoły w konkursie „Nakręcamy Świadomość”!

Z okazji Mikołajek klasa 2 TTF spędziła dzień w kinie

Mikołajki w Krakowie

Uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów

AKTUALNOŚCI

Turyści na GIS Day 2024 w sosnowieckiej „Żylecie”.

24.11.2024

W dniu 22 listopada 2024 r. uczniowie z klasy II oraz V turystycznej wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Pogoda w tym dniu spłatała figla. Pierwszy opad śniegu i trudności w komunikacji. Część z uczniów z tego powodu nie dotarła na zajęcia. Szczęśliwcy, którzy mogli wziąć udział w warsztatach na pewno uznają ten czas za nowe doświadczenie. O godz. 9.00 obie  klasy uczestniczyły w ćwiczeniach komputerowych pod hasłem „ArcGIS online – nowoczesne narzędzie do tworzenia cyfrowych map”. W sali nr 120 prowadząca zajęcia pani dr Agnieszka Piechota wprowadziła w tematykę wykorzystania technologii ArcGIS (to pakiet programów przeznaczony do pracy na mapach i danych GIS, czyli Systemu Informacji Geograficznej) do  stworzenia mapy zagrożeń geologicznych świat. Pomimo początkowego problemu z internetem zajęcia okazały się ciekawym doświadczeniem i pomogły młodzieży  zrozumieć, że cyfrową mapę tematyczną wcale nie tak trudno jest stworzyć. Dalsze ćwiczenia polegały na uaktualnieniu mapy o najnowsze trzęsienia Ziemi. Na koniec warsztatów uczniowie mogli udostępnić swoje mapy w sieci wykonując własny geoportal.

O godz.10.00 podzieliliśmy się na dwie grupy. Klasa V turystyczna wraz z opiekunem panem Markiem Bijakiem udała się na XVI Piętro, aby wziąć udział w warsztatach „QGIS – pierwsze kroki”. QGIS to wieloplatformowe, wolne i otwarte oprogramowanie geoinformacyjne mające zastosowanie do wykonywania analiz przestrzennych i tworzenia map. Dzięki warsztatom, uczestnicy dowiedzieli się, jak samemu w łatwy i nieskomplikowany sposób przygotować mapę tematyczną Beskidu Śląskiego, skąd pobrać proste dane przestrzenne oraz jak przygotować kartogram lub kartodiagram. Mogli też zaprojektować ciekawą legendę własnej mapy. Zajęcia poprowadził mgr Piotr Piryt, a efekty prac uczniów można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Klasa II turystyczna wraz z opiekunem panią Iwoną Larą udała się na zajęcia pod hasłem „Mapa zagrożenia powodziowego w oparciu o numeryczny model terenu”. W sali nr 105 zajęcia poprowadziły panie Natalia Janiszewska i Weronika Walkowiak. Warsztaty miały na celu przygotowanie mapy zagrożenia powodziowego z użyciem oprogramowania QGIS. W trakcie zajęć zostały wykorzystane numeryczne modele terenu oraz dane pochodzące z danych Wód Polskich. Zaprezentowane zostały również źródła internetowe pozwalające na zdobycie danych odnośnie przepływów czy stanów wód.

Ostatnią trzecią częścią naszego pobytu na GIS Day 2024 r. była sesja referatowa w auli WNP. Sześć bardzo interesujących referatów przybliżyło młodzieży zagadnienia związane z tematyką wykorzystania GIS w geografii historycznej, z cyfrowymi modelami terenu, z wykorzystaniem  narzędzi GIS w nauce geodezji oraz na zakończenie bardzo ciekawy mini wykład na temat atrakcji turystycznej Katowic, jakimi są beboki (beboki to  grupa niewielkich rzeźb plenerowych przedstawiających postaci z ludowych wierzeń). Są one  rozmieszczone w różnych miejscach na terenie Katowic. Powstały one z inicjatywy i według projektu katowickiego artysty Grzegorza Chudego. O godz.13:15 GIS Day dobiegł końca.

 

Zobacz wszystkie

NASI PARTNERZY

CKZIU BĘDZIN

Tel: (32) 267 – 77 – 58
Email: sekretariat@ckziu-bedzin.pl

adres do e-doręczeń:
AE:PL-11914-62866-CVSGF-18

ul. 11 Listopada 3
Będzin 42 – 500

 

SEKRETARIAT

Czyny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 15.00

(sprawy uczniowskie od godziny 9:00)

 

Loading

© CKZIU 2020Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt & Realizacja Strony internetowe Sosnowiec
Skip to content