Kompleks sportowy przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Będzinie oficjalnie otwarty

Potyczki językowe

Wernisaż wystawy „Najpiękniejsze zdjęcia polskie”

Półfinał XXV Olimpiady Techniki Samochodowej

XIV Szkolny Dzień Talentu

2 technik informatyk na prelekcji „Doświadczanie Annapurny. Himalaizm w wydaniu sportowym”

Tydzień matematyki

Konsultacje dla rodziców

Zawody powiatowe w piłce siatkowej chłopców pod patronatem Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca

Technik fotografii i multimediów – promocja

Samochodziarze – promocja!

XXI Wojewódzki Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Siewierzu

Powiatowe zawody w piłce siatkowej

Dni otwarte CKZiU

„Sekret” na deskach Teatru Dzieci Zagłębia

AKTUALNOŚCI

Dzień Nauki Polskiej

19.02.2021

Dziś, 19 lutego 2021r. po raz drugi obchodzimy nowe święto państwowe – Dzień Nauki Polskiej. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Dzisiejsze święto stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.

Ustawę o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej Prezydent Andrzej Duda podpisał 3 lutego 2020r. Jak podano w uzasadnieniu ustanowienie nowego święta państwowego „stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.
Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty – przypomnieli autorzy ustawy. Podkreślili oni również, że odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały duży wpływ na bieg dziejów całej ludzkości.
Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazano również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.
Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce jest 81,5 tysięcy naukowców, którzy pracują w 645 placówkach. Naukowcy ci zatrudnieni są na 132 uczelniach publicznych, 248 uczelniach niepublicznych, w 115 instytutach badawczych, 77 jednostkach naukowych PAN, 16 uczelniach kościelnych, 3 instytutach międzynarodowych i 54 innych jednostkach.

Najwięcej – 62 tys. badaczy – zatrudnionych jest na uczelniach publicznych. W instytutach badawczych pracuje 7,6 tys. takich osób. W jednostkach naukowych PAN jest to 5,4 tys. badaczy, a na uczelniach niepublicznych – 3,9 tys. Uczelnie kościelne zatrudniają 1,3 tys. badaczy.
„Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju” . Dlatego wszyscy powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w wydarzeniu online – Facebook Hevelianum od godz. 10:00, którego organizatorem jest Hevelianum i Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka (SPIN) Do współpracy zostali zaproszeniu przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rozmowy zostaną opublikowane o godz. 10:00 na Facebooku Hevelianum.
Wypowiedzą się:
Karolina Pierzynowska, która pracuje w Katedrze Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego, opracowując nowe podejścia terapeutyczne w chorobach genetycznych i neurodegeneracyjnych na modelach komórkowych i zwierzęcych. Jej badania po raz pierwszy wykazały wysoką skuteczność genisteiny w leczeniu choroby Huntingtona i Alzheimera.
Adam Dąbrowski – asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki Politechniki Gdańskiej, gdzie pracuje nad doktoratem z drgań konstrukcji kosmicznych oraz prowadzi zajęcia z mechaniki, mechanizmów i konstrukcji kosmicznych na kierunku Technologie kosmiczne i satelitarne.
Karol Steckiewicz – student VI roku kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół nanomedycyny, głównie w aspektach przeciwnowotworowego, przeciwbakteryjnego oraz cytotoksycznego działania nanocząstek metali.

Wydarzenie jest częścią projektu SPINaj naukę, nowej inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), którego Hevelianum jest częścią. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku.
Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie Jan Hewelus
Zapraszamy do uczestnictwa.

Zobacz wszystkie

NASI PARTNERZY

CKZIU BĘDZIN

Tel: (32) 267 – 77 – 58
Email: sekretariat@ckziu-bedzin.pl

adres do e-doręczeń:
AE:PL-11914-62866-CVSGF-18

ul. 11 Listopada 3
Będzin 42 – 500

 

SEKRETARIAT

Czyny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 15.00

(sprawy uczniowskie od godziny 9:00)

 

© CKZIU 2020Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projekt & Realizacja Strony internetowe Sosnowiec
Skip to content